Ge liv åt dina illustrationer med hjälp av Procreate

Endagskurs i animation i Procreate med Maja Säfström

Bild: Maja Säfström

Medlemsexklusiv kurs med Maja Säfström

I den här kursen får du lära dig hur du kan ge liv åt dina illustrationer med hjälp av animationsverktygen i Procreate. Vi går igenom grunderna i tecknad 2D-animation och utforskar hur rörelser kan skapa personlighet, berättelser och liv i en bild.

Under kursen arbetar vi med grundläggande animationsprinciper, enkla övningar och kreativa uppgifter som hjälper dig att förstå hur animation fungerar. Du får också möjlighet att utveckla en loopande animation utifrån dina egna idéer.

Vi varvar teori med praktiskt arbete och fokuserar på arbetsmetoder som är lätta att fortsätta använda även efter kursen.

Kursen är enbart tillgänglig för Svenska Tecknares medlemmar.

Anmälan

Anmälan gör du via Billetto. Du hittar länken direkt när du loggar in på ”Min sida”.

Kostnad

Kursen kostar 350:- och då ingår lunch och fika.

Vem passar kursen för?

  • Kursen riktar sig till illustratörer, kreatörer och nyfikna tecknare som vill komma igång att animera i Procreate.
  • Inga tidigare kunskaper i animation krävs.
  • Kursen passar dig som är nyfiken på animation och vill utveckla ditt bildberättande med rörelser.

Vad får man med sig?

  • Introduktion till animationsverktygen i Procreate.
  • En genomgång med exempel hur Maja använder animationer i sitt yrke.
  • Grundläggande förståelse för timing, rörelse, loopar och berättande genom animation.
  • En introduktion till metoder för att planera, skapa och exportera animationer för sociala medier och andra digitala plattformar.
  • En eller flera egna animationer att fortsätta utveckla efter kursen.
  • Du lämnar kursen med en förståelse för animationens grunder och verktyg för att fortsätta skapa egna rörliga illustrationer i Procreate.

Förberedelser

  • iPad med Procreate installerat. (Inga större förkunskaper i procreate behövs, men eftersom det är en kort kurs är det bra om alla testat att rita i programmet lite innan ni kommer till kursen så att vi kan lägga fokus på programmets animationsverktyg!)
  • Apple Pencil.
  • iPad-laddare.

Kursledare

Maja Säfström är illustratör, författare och animatör, hon har publicerats i böcker, tidningar och digitala medier världen över. Under senare år har hon arbetat allt mer med animation med kunder allt från Systembolaget till Beatles.

Upplägg

  • Grundläggande animationsprinciper.
  • Introduktion till animation i Procreate.
  • Genomgång av programmets animationsverktyg.
  • Praktiska övningar där vi skapar våra första rörelser.
  • Fördjupning i timing, loopar och berättande.
  • Arbete med egna animationer.
  • Genomgång av exportinställningar för olika plattformar.
  • Gemensam visning och avslutning

 

Kursen är enbart tillgänglig för Svenska Tecknares medlemmar.

Bild: Maja Säfström

Logga in

Är du inte medlem ännu? Ansök om medlemsskap här.

Skriv in koden du fått skickad till dig för att logga in.

← Avbryt

Kolla din inkorg!

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig med vidare instruktioner hur du återställer ditt lösenord.