- möt oss på plats

Svenska Tecknare i Almedalen

Länsteatern i Visby är platsen för Kultur i Almedalen. Foto: Jenny Gustafsson.

Svenska Tecknare är på plats under Almedalsveckan för att diskutera aktuella och viktiga frågor inom kulturpolitik med beslutsfattare, debattörer och andra organisationer.

Föreningen arrangerar ett panelsamtal på tisdagen den 24 juni på ”Kultur i Almedalen”-scenen. Samtalet med rubriken ”Den besvärliga kultureliten” tar avsats i dagens kulturpolitiska debatt som alltmer handlar om att kulturskapare ses som en ”gnälligt elit” som inte kan stå på egna ben och roffar åt sig skattepengar. Hänger nedsättande begrepp om en kulturelit och nuvarande politisk ideologi ihop? Vilka verkliga strukturer döljs i retoriken om en kulturelit? Hur kan debatten komma att påverka finansieringen av kulturen? Panelsamtalet gästas av Anna Troberg, ordförande för fackförbundet DIK, Mattias Svensson, ledarskribent på Svenska Dagbladet, Sophia Jarl kommunalråd i oppositions i Norrköping för Moderaterna samt Kent Wisti, präst, författare och konstnär. Moderatorer är Svenska Tecknares ordförande Josefine Engström och Författarförbundets ordförande Anja Gatu.

Svenska Tecknares ordförande Josefine Engström kommer att finnas på plats i Almedalen  från tisdagen den 24 juni till fredagen den 27 juni. Vi vill gärna träffas! Om ni är på plats och vill ta en fika eller bjuda in oss till seminarier eller panelsamtal så är det bara att höra av er! Josefine Engström kommer att medverka i Nordiska ministerrådets kulturseminarium torsdagen den 26 juni med rubriken ”Konstnärliga friheten under hot – hur slår vi vakt om den?”. Mer information om eventet finns här.

Logga in

Är du inte medlem ännu? Ansök om medlemsskap här.

Skriv in koden du fått skickad till dig för att logga in.

← Avbryt

Kolla din inkorg!

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig med vidare instruktioner hur du återställer ditt lösenord.