Svenska Tecknare på bokmässan

Svenska Tecknare deltar på Bokmässan i Göteborg mellan 24–27 september, 2026. Varmt välkommen på satirutställning, lunchsamtal, seminarium om bilden i spel samt träffa årets Löken!-stipendiat Ida Björs med mera, med mera.

Mumuri's sleep, Towards daylight av Veronica Neacșu. Den 25 september bjuder vi in till lunch och kreatörssamtal med Veronica Neacșu på Svensk Form Väst.

Föreningens program i år består bland annat i samtal om satirteckning, yttrandefrihet och spel. I en lokal på Västergatan 2 kan du se utställningen Leve satiren! och delta på lunchsamtal med den prisbelönta rumänska illustratören Veronica Neacsu.

Läs om allt som händer i samband med Bokmässan i vårt kalendarium ”På gång” (se nedan).

Fler artiklar

Se alla

Logga in

Är du inte medlem ännu? Ansök om medlemsskap här.

Skriv in koden du fått skickad till dig för att logga in.

← Avbryt

Kolla din inkorg!

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig med vidare instruktioner hur du återställer ditt lösenord.